زندگی اینترنتی


ویژگی‌های رسانه اینترنت

در میان فناوری‌های نوین ارتباطی و اطلاعاتی که ساختار اطلاعاتی جوامع امروز را تغییر داده‌اند، رسانه اینترنت که فضای مجازی زندگی حقیقی انسان نام گرفته از ویژگی‌های خاصی برخوردار است که بهره‌برداری از آن در بخش‌های مختلف زندگی انسان روز به روز در حال افزایش است. اینترنت به نوعی توانسته همه رسانه‌های نوین را در خود جای دهد اما هیچ وقت نمی‌توان آن را به عنوان جایگزینی مناسب به جای رسانه‌های چاپی و الکترونیکی دیگر دانست. از این رو با بررسی ویژگی‌های اینترنت به شناسایی این رسانه جدید در میان رسانه‌های دیگر می‌پردازیم.
جذابیت و اثر بخشی:

فناوری‌های جدید ارتباطی از حیث دیداری شنیداری جذابیت فوق‌العاده‌ای نسبت به فناوری‌های سنتی پیدا کرده‌اند. تصویری شدن مفاهیم به فهم و درک آن برای مخاطبان در هر قشری کمک می‌کند زیرا مخاطب در هر قشری و با هر طبقه اجتماعی در آموزش می‌تواند به راحتی تصویر را درک کند و تحقیقات نشان داده است که درک تصویری انسان از مفاهیم، بسیار ساده‌تر از درک انسان در نوشتار است. معمولاً جاذبه‌ی تصویر موجب اثر بخشی بالای آن نیز می‌شود. اینترنت در میان رسانه‌های جدید توانسته از همه‌ی جاذبه‌های متنی، صوتی و تصویری بهره برد.
کاربری اینترنت متاثر از صنعت تفریحات(مقتضیات بازار) می‌باشد:

در عصری که عقلانیت ابزاری سیطره خود را بر همه‌ی بخش‌های زندگی بشر تثبیت می‌کند، طبیعتاً شاهد سلطه‌ی قوانین اقتصاد سرمایه‌داری بر فن‌آوری‌های جدید نیز هستیم. این فناوری‌ها وقتی می توانند خود را گسترش دهند که مصرف کننده داشته باشند. مصرف کننده نیز در درجه اول فکر سرگرمی و لذت خود در استفاده از این فناوری‌هاست زیرا هنوز به کاربری این فناوری‌ها در بخش‌های مختلف زندگی‌اش آشنا نیست. فناوری‌های نوین با بهره‌گیری از تصویرسازی و جذابیت ناشی از آن می‌توانند وسیله تفریح و سرگرمی توده مردم باشد. چنان که تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از تلویزیون، سینما و اینترنت در درجه اول برای سرگرمی است و سود این صنعت در دنیای امروز بسیار زیاد است.
1 ظرفیت بالای نگهداری و انتقال متن، عکس، تصویر و صوت:

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های رسانه جدید اینترنت حجم عظیم نگهداری و تبادل اطلاعات چند رسانه‌ای است. برخی‌ها معتقدند امروزه می‌توان هر نوع اطلاعاتی اعمّ از تصویر و متن و صوت با هر موضوعی در فضای مجازی اینترنت یافت که این نشان دهنده حجم عظیم اطلاعات موجود در فضای سایبر است.
2 قابلیت استفاده گسترده از آرشیوهای عظیم و غنی رسانه‌های متنی، صوتی و تصویری:

اینترنت قابلیت آرشیوسازی و نگهداری حجم وسیع اطلاعات تولید شده را دارد که قابل استفاده در هر مکان و زمانی باشد.
3 تعامل ‌دو سویه:

در فناوری‌های جدید امکان دریافت بازخورد از گیرنده‌ی پیام به وسیله‌ی ارسال کننده امکان دارد و فرستنده با توجه به بازخورد دریافتی از گیرنده، پیام خود را تغییر می‌دهد. در حقیقت فرستنده و گیرنده مدام نقش عوض کرده و در جای هم می‌نشینند. اینترنت فضایی است که به روشنی می‌توان تغییرات فرستنده و گیرنده را مشاهده کرد. در فضای چت، ایمیل، سایت‌های خبری و اطلاع‌رسانی با امکان درج نظرات خوانندگان نمونه‌هایی از تغییر موقعیت فرستنده و گیرنده پیام است که تعامل دوسویه را نشان می‌دهد.
4 تمرکز زدایی:

افراد هم تولید کننده و هم مصرف کننده اطلاعات هستند و دیگر نمی‌توان تمرکزی برای فرستنده پیام قائل شد.
5 چند رسانه‌ای (مولتی مدیا) بودن، قابلیت اتصال چند رسانه به یکدیگر:

اینترنت به نوعی توانسته همه‌ی رسانه‌های نوین را در خود جای دهد. از طریق اینترنت می‌توان رادیو گوش کرد و شبکه‌های ماهواره‌ای و تلویزیونی را مشاهده کرد و در عین حال با دوست خود در آن طرف کره‌ی زمین مکالمه متنی، صوتی و تصویری داشت.
6 جمع زدایی:

رسانه‌های نوین به علت جذابیت و مخاطب قرار دادن فرد انسان جمع‌گرایی را تحت‌الشعاع قرار داده و فردیت را در جوامع بشری گسترش می‌دهند.
7 ناهمزمانی، عدم نیاز به پایبندی به زمان:

در فناوری‌های نوین ارتباطی همچون اینترنت نه تنها مکان در دسترسی به شبکه گسترده اینترنت نقش به سزایی ندارد بلکه در هر زمانی می‌توان به این شبکه رجوع کرد و از اطلاعات استفاده کرد.
8 سرعت افزایش دسترسی به اطلاعات بدون کنترل:

با تکنولوژی‌های جدید روز به روز سرعت دسترسی به اطلاعات افزایش می‌یابد. تکنولوژی اینترنت برای بیشترین سرعت و کمترین کنترل طراحی شده، لذا اِعمال کنترل‌های اطلاعاتی در آن دشوار است. البته نمی‌توان سرقت اطلاعاتی را به وسیله‌ی هکرها و کرم‌های اطلاعاتی نادیده گرفت.

در جهان جدیدی که اینترنت خلق کرده است (‌جامعه اطلاعاتی) آزادی‌های فکری، تحقیقاتی، آموزشی، تفریحی و شغلی رو به رشد خواهد بود و تجارت الکترونیک، خدمات بهداشتی و پزشکی از راه دور و خدمات تلفن بین‌المللی از طریق اینترنت جای اشکال سنتی را خواهد گرفت.

/ 0 نظر / 7 بازدید