نشسته در سوگ برای فقدان حاکمیت قانون

 

مشکلات اقتصادی و تورم کنونی همه چیز را تحت شعاع خود قرار داده و کمتر به موضوعات دیگر پرداخته می شود. از جمله مسائلی که به حاشیه رفته لزوم توجه به حاکمیت قانون و ارجاع به قانون به عنوان فصل الخطاب اختلافات است. 

بنابر تعریف ، قانون مجموعه ای از قواعد الزام آور و کلی است که به منظور ایجاد نظم و استمرار عدالت ، بر زندگی اجتماعی انسان حکومت می کند و اجرای آن از طرف دولت تضمین شود . علاوه بر الزام آور بودن ، کلی بودن و تضمین اجرا ، قوانین می بایست بدون ابهام و ایهام و صریح باشند و مرجع قانونگذار باید در بین آحاد جامعه از مشروعیت برخوردار باشد .

شاید در تفکر بسیاری از افراد جامعه ما، قانون برای شکستن است و نظم برای از بین بردن ، تدوین شده باشد، اما مهمترین کارکرد قانون ، تنظیم روابط میان دولت و شهروندان و از سویی شهروندان با هم از سوی دیگر است . با پیچیده تر شدن دو نوع تعامل یاد شده ، نقش قانون و بالطبع حاکمیت قانون برجسته می شود . بجاست نگاهی مستند با ابعاد قانون گریزی در ایران بیندازیم: 

طبق گزارش سازمان شفافیت بین المللی کشور ما از لحاظ شاخص تشخیص فساد با کسب نمره ۷/۲ ، رتبه ۱۲۰ را از میان ۱۷۰ کشور جهان کسب کرده است. طبق این گزارش ایران در میان کشورهای منطقه رتبه ده را به خود اختصاص داده است. در فهرست کشورهای منطقه قطر،امارات ، بحرین ،عمان ، کویت ،اردن عربستان و ترکیه به ترتیب در جایگاه های اول تا نهم قرار دارند. 

نتایج پژوهشهای مختلف نشان از سطح نسبتا پایین قانون مداری در بین ایرانیان دارد. 

 رئیس سازمان بازرسی نیز وجود فساد اداری و بی انظباطی اجتماعی را بیش از حد متعارف می داند.

گزاره های بالا لزوم استقرار حاکمیت قانون را دو چندان می کند. اما قانون گریزی در سالهای اخیر در حوزه کلان اجرایی کشور بیشتر مشاهده می شود. وقتی افراد جامعه اینگونه بی قانونی را در سطوح بالای مدیریتی می بینند، قانون گریزی خود را عادی می پندارند و آن را توجیه می کنند. بی شک دولت دهم سهم نسبت بالایی در این قانون گریزی ها دارد . تخلف در تشکیل وزارت ورزش و جوانان ، خانه نشینی یازده روزه ، گزارش دیوان محاسبات از تخلفات دولت، تخلف در هدفمندی یارانه ها، قانون گریزی دولت در ماجرای مرتضوی، عدم تمکین دولت در برابر بازداشت مسئولان فاسد دولتی و ... از جمله این موارد هستند

گزیده ای از مقاله مندرج در سایت الف

خوب اینها بخش کوچکی بود 

وقتی در سطح کلان مال و اموال به تاراج میرود و فرد مدافعی در وزارت اطلاعات دارد همه سکوت میکنند چرا؟

میترسند

چرا ؟

نمیدانم ! بطور مثال اقای گلزاری مسئول اوقاف شمیرانات  با مشارکت اقای ذوالفقاری امام جماعت مسجد مفتخر هر غلطی میکنند و نام دین را با لباس روحانیت خود خراب میکند هر تعدی میکنند و هر تخلفی خانه با نرخ پایین اجاره میکنند از اوقاف، و با نرخ بالا اجاره میدهند و خوب کوفت میکنند اخر مال اوقاف مال اجدادشان است!!و از هر گونه انگ و پرونده سازی برای توجیه تخلفات مالی خود فروگذار نیستند چطور با وجود اطلاع کلیه مراجع هنوز پابرجا هستند و ....

خوب چون برادر گلزاری وزارت اطلاعات کار میکند 

خوب برادر گلزاری تا حال با مخالفان برادر مفسدش چه کرده که حتی کسانی که مسئول رسیدگی به تخلفات هم هستند سکوت میکنند!!!

والله امریکا خطرش کمتر از این دست افراد شوم و فاسد ست !!!!

قانون که نبود تمامی انگیزه ها نابود میشود و مفاسد همه جا حاکم میشوند که کم نیستند گلزاری ها و ذوالفقاری ها ودارو دسته ی پلیدشان!!

/ 3 نظر / 26 بازدید

بر نمی‌دارد عمارت این زمین شوره‌زار ما عبث در فکر تعمیر جهان افتاده‌ایم...

سرونازشییییییییییییییراز

عاقبت از غم عشق تـــــو دیوانه شدم باده بر دست شدم راهـــــی میخانه شدم آن قدر حسرت میخانه کشیــــــــدم که ز شوق به تمنای شرابت همچـــــــــــو پیمانـــــــه شدم . . . [ماچ] دوست خوب و فرهیخته ام : ممنونتم.....[گل][گل]

سعید

شیخ نمر خطاب به آل سعود: حل بحران بحرین اولین خواسته ماست http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=7219