آرام جان وروان چیست؟

 


چرا انسان چیز هایی را که ندارد اینقدر طالب ست ؟وقتی که آنها را بدست آورد دیگر آن اشتیاق از بین میرود و دلزده میشود !!

یعنی هر چیز که ندارد و آرزویش را میکند بعد که به آن رسید تدریجاً حالت دلزدگی پیدا میکند و اصطلاحاً گویند انسان طالب تنوع و تفنن ست ;چرا طالب تنوع ست؟قاعدتاً مقتضای طبیعتش این ست که آنچه را که میخواهد ،چون میخواهد باید با آن آرام بگیرد چرا بعد از آن می گذرد ؟چرا باز میخواهد به چیز دیگری برسد؟تا جایی که از دید بیننده این باشد که :

"انسان همیشه طالب آن ست که ندارد."

و البته راست هم هست ،انسان طالب چیزی ست که ندارد وبعضی خیال کرده اند که این لازمه ی ذات و فطرت انسان ست .

چرا لازمه ی فطرت و ذات انسان باشد؟

سرگردانی که نمیتواند لازمه ی ذات باشد ;یعنی بگوییم که :لازمه ی ذات انسان این ست که همیشه سرگردان باشد و مطلوبش دائم عوض شود!!

حال تحلیل صحیح مطلب:

به واقع انسان اگر به آن چیزی که مطلوب حقیقی و واقعی اوست برسد آرام میگیرد.

انسان در واقع و در عمق ذات خود سرگردان نیست به دنبال و در تلاش برای رسیدن به حقیقت ست و به چیزی می رسد و ابتدا تصور میکند مطلوب ست ولی طبیعتش و فطرتش آن را رد میکند،پس اگر به مطلوب حقیقی برسد به آرامش حقیقی خواهد رسید .

با یاد حضرت حق قلب ها به آرامش میرسد و عواملی که این مسیر را هموار کنند آرام بخشند.

/ 9 نظر / 121 بازدید
حقدوست

بوتیمار عزیز؛ سلام. الحمدلله روز بروز وبلاگتون بهتر میشه. در ادامه راه براتون آرزوی موفقیت دارم. از حضورتون در وبلاگم هم ممنونم. اما در مورد مطلب «نامه‌‌ای به خدا» فرمودید: «مگر طلبه از خدا این چیزها را می‌‌خواد؟» باید عرض کنم: اولا: طلبه هم یک انسان مثل سایرین است، با این تفاوت که بناست الگو وهادی باشد و خلاف نکند. ثانیا: در روایت می‌‌فرماید: حتی بند کفش خود را هم از خدا بخواهید. ثالثا: مگر بناست تمام طلبه ها همانند شیخ مفید و شیخ طوسی و شیخ انصاری و مرحوم بروجردی و مرحوم امام خمینی باشند؟؟ و از کجا می‌دانید که آنها برای امور دنیوی خود از خدا نخواسته‌‌اند؟!!! رابعا: فرموده‌‌اند برای چیزهای حرام دعا نکنید و از خدا نخواهید. حالا با توجه به این نکات، به نظرتون چه اشکالی دارد که یک طلبه از خدای خود اینها را بخواهد؟!!

کوشا

مطلب جالبی بود.راستی اگر دوست داشتی یا مقاله ای خواستی به وبلاگ من سر بزن:http://bankmaghalatkoosha.persianblog.ir/

وندا

[گل]زندگی را نفسی ارزش غم خوردن نیست و دلم بس تنگ است باز هم می‌خندم آنقدر می‌خندم كه غم از روی رود… زندگی باید كرد گاه با یك گل سرخ گاه با یك دل تنگ [گل]

حقدوست

سلام دوست ارجمند. مطلب جالبی را مطرح کردید. خیلی زیبا بود. از حضورتون در وبلاگم هم سپاسگزارم. موفق باشید.

سعیدزاده.صهبا بیدگلی

سلام ممنونم از شما بله انسان هلوع و حریص است حریص علی ما منع و به حق الا بذکرالله تطمئن القلوب موفق باشید

فرید

با عرض سلام و خسته نباشید از ظاهر وبلاگتان این طور به نظر می رسد که برای آن زحمت کشیده اید ما هم می خواهیم شما را در این زمینه یاری برسانیم شما یقینا محدودیت هایی که یک وبلاگ دارد را به خوبی می دانید با این حال بد نیست مجددا آنها را با هم مرور کنیم: وجود یک تبلیغ ناخواسته و نامربوط با محتوای وبلاگ محدودیت در قالب های وبلاگ نداشتن فضای مناسب برای قرار دادن فیلم و عکس و فایل و ... سخت بودن افزودن یک امکان ساده، مانند نظرسنجی،آمارگیر جدید و ... عدم پشتیبانی از امکانات پیشرفته تر با این حال راهی ساده برای حل تمامی این مشکلات وجود دارد تبدیل وبلاگ به سایت به آدرس سایت مراجعه کنید و مراحل را دنبال نمایید و ظرف 24 ساعت از تمامی این مشکلات برای همیشه خلاصی پیدا کنید موفق باشید 390177117